Explanator

Szukaj

Powiadomienia

Proszę wpisać adres e-mail

aby otrzymywać na bieżąco informacje na temat nowych szkoleń

Publikacje

Książka

Mikroekonomia w komiksie

Wprowadzenie do ekonomii - Tom 1

ISBN:

978-83-928916-6-6


Format:

B5


Objętość:

224


Cena:

29,90 zł brutto (+ koszty wysyłki 8,40 zł

- przy zamówieniu 2 i więcej egz. wysyłka gratis

)

Zamów >

Nagradzany rysownik Grady Klein połączył swe siły z jedynym na świecie ekonomistą-kabareciarzem Yoramem Baumanem, by stworzyć tandem, który ponurą naukę pozbawił ponurości. Pierwszy tom komiksowego wprowadzenia do ekonomii stanowi najbardziej przystępne i zabawne wprowadzenie do mikroekonomii zawarte na dwustu stronach, jakie kiedykolwiek przyszło lub przyjdzie ci czytać.

Bauman wprowadził elementy „komizmu” do „ekonomii”, z czego słynie wśród wielu amerykańskich kabareciarzy oraz w środowiskach uniwersyteckich w całym kraju, a także na świecie (filmik z jego udziałem pt. Principles of Economics, Translated stał się już kultowy w serwisie YouTube). Jako wykładowca akademicki i nauczyciel na poziomie szkoły średniej Bauman poznał sposób dotarcia z wiedzą do swych uczniów i sprawił, że odpowiada ona potrzebom dzisiejszej młodzieży.

Hal Varian, główny ekonomista firmy Google, napisał kiedyś, że „nie potrzebujemy ekonomii w całkiem nowy wydaniu — musimy jedynie dostrzec to, co jest w niej najfajniejszego, to, co tak naprawdę nigdy nie zostaje omówione na wykładach”. Właśnie ta książka zbiera w całość wszystkie te fajne tematy, które tworzą zręb całej dyscypliny naukowej, jaką jest mikroekonomia. Dzięki temu, bez wikłania się w zbędne szczegóły, możemy poznać istotę drzew decyzyjnych, podstawy teorii gier, teorię opodatkowania oraz analizę marginalną.

Aby uczynić to, co jest już fajne, jeszcze fajniejszym i zabawnym, niezbędna była ręka wyśmienitego rysownika i mistrza komiksu, jakim jest Grady Klein. Obrazek po obrazku, strona po stronie jego ilustracje ożywiają suchą teorię ekonomii. Połączone wysiłki Kleina i Baumana w postaci tego zabawnego i rzetelnie opracowanego komiksu stanowią doskonałe remedium na zawroty głowy, o które może przyprawić Cię niejedna cegła z dziedziny ekonomii stojąca na półkach bibliotecznych...

Część 1:
Jednostka optymalizująca wybory

Rozdział 1 Wprowadzenie
Rozdział 2 Drzewa decyzyjne
Rozdział 3 Czas
Rozdział 4 Ryzyko
Rozdział 5 W grupie raźniej

Część 2
Interakcje strategiczne

Rozdział 6 Krojenie tortu na kawałki
Rozdział 7 Optimum w sensie Pareto
Rozdział 8 Gry w postaci strategicznej
Rozdział 9 Aukcje
Rozdział 10 Zależności między wieloma podmiotami

Część 3
Interakcje rynkowe

Rozdział 11 Podaż i popyt
Rozdział 12 Podatki
Rozdział 13 Analiza marginalna
Rozdział 14 Elastyczność
Rozdział 15 Ujęcie ogólne
Rozdział 16 Wnioski końcowe
Słowniczek

Obejrzyj wybrany rozdział publikacji

Recenzja wydania polskiego

Autorstwo wartościowego pod względem merytorycznym podręcznika wymaga, rzecz jasna, rozległej wiedzy autora. Jeśli publikacja tego rodzaju ma dobrze wspierać przyswajanie czasami bardzo złożonych treści, jej twórca powinien posiadać dodatkowo odpowiednie kompetencje komunikatywne. Z pełnym przekonaniem można stwierdzić, że komiksowe wprowadzenie do ekonomii (część pierwsza: mikroekonomia) autorstwa G. Kleina i Y. Baumana spełnia w stopniu wysokim powyższe kryteria. To wydawnictwo ma w sobie jeszcze coś, co ekonomiści określają jako źródło przewagi konkurencyjnej. Pomimo tego, że tematyka jest arcypoważna, to jednak współautorzy opracowania opowiadają o mikroekonomii w sposób niesłychanie przystępny, przy czym popisują się wręcz znakomitym poczuciem humoru. Uwagę czytelnika przykuwają świetne grafiki, które dodają przekazowi szczególnego smaczku. Forma odznacza się prostotą w najlepszym znaczeniu tego słowa. Sposób prezentacji wielkich idei, nagrodzonych ekonomicznym Noblem, wskazać można jako dobry przykład myślenia syntetycznego. Jest więc „mądrze”, ale zarazem „lekko, łatwo (w miarę możliwości) i przyjemnie”. Tak nowatorska na polskim rynku pozycja wydawnicza, ma bardzo znaczący potencjał popularyzatorski, co w obliczu niskiego poziomu wiedzy ekonomicznej polskiego społeczeństwa, należy uznać za niezmiernie istotne.

Zakres tematyczny komiksu jest stosunkowo szeroki. Obejmuje zarówno zagadnienia znajdujące stałe miejsce w podręcznikach przedmiotu, jak również kwestie wykraczające poza kanon podstawowy. Obok rozdziałów poświęconych: popytowi i podaży, analizie marginalnej, elastyczności, można również studiować: wartość pieniądza w czasie, podstawy teorii ryzyka czy efektywność w sensie Pareta. Z jednej strony, tak obfita prezentacja „wątków” ekonomicznych w jednym wydawnictwie wydaje się nieco przesadzona, biorąc pod uwagę nieformalną konwencję publikacji i, przede wszystkim, jej tytuł – wprowadzenie do ekonomii. Z drugiej strony, w opracowaniu nie odnajdzie się kilku fundamentalnych pojęć z zakresu mikroekonomii, jak: koszt alternatywny, krótki i długi okres analizy, prawo malejącej produktywności marginalnej i kilku innych.

Drobne niedostatki nie obniżają wartości książki. Można ją śmiało polecić komuś, kto na własną rękę przystępuje do zgłębiania podstaw wiedzy ekonomicznej. Dzieło G. Kleina i Y. Baumana zasługuje także na uwagę wykładowców ekonomii i ich słuchaczy. Komiksowa mikroekonomia nie stanie się wprawdzie alternatywą dla Begga, a tym bardziej Variana. Posiada bowiem walory, które predestynują ją raczej do roli tak zwanego dobra komplementarnego. Jako wykładowca przedmiotu z blisko dwudziestoletnim stażem, przyjmuję z ogromnym zadowoleniem pojawienie się takiego dobra (w języku polskim), którego przez lata bardzo brakowało w procesie dydaktycznym. Przypuszczam, że moją satysfakcję podzielą główni odbiorcy książki - studenci, dla których mikroekonomia stanowi często jedno z większych wyzwań pierwszego, i nie tylko tego, roku studiów. Z niecierpliwością wypatrywana będzie zapewne także kontynuacja w postaci komiksowej makroekonomii, która według zapewnień wydawcy już wkrótce powinna trafić na rodzimy rynek księgarski.

dr Krzysztof Kołodziejczyk
Katedra Ekonomii, Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu

Zamów >
Drukuj informacje Poleć znajomym Autor:

G.Klein, Y.Bauman

Grady Klein (fot.górna), twórca komiksów, rysownik i ilustrator, jest twórcą serii komiksów pt. Lost Colony.

Dr Yoram Bauman (fot. dolna) specjalizuje się w ekonomii środowiska na University of Washington. Jest także nauczycielem w szkole średniej Seattle’s Lakeside. Uważa się go za jedynego komika ekonomistę na świecie.

Zobacz również

Kurs wiedzy o winie

Windows of the World, 4. wydanie polskie. zaktualizowane i rozszerzone

Szczegóły »

Sell it in English

Kwartalnik skierowany do handlowców, którzy chcieliby poprawić swoją znajomość biznesowego języka angielskiego oraz osiągać coraz lepsze wyniki.

Szczegóły »